Dzieci Ludwika Falkiewicza i Magdaleny z d. Machowicz.
pisałem:
Józef Wincenty (LL) to najstarszy z Falkiewiczów, wymieniany i pamiętany przez rodzinę jako Józef od Rozalki, drugiego imienia nikt z rodziny nie pamiętał. Ja jednak pisząc o nim zawsze podawać będę dwa imiona aby odróżnić go od jego stryja, też Józefa. Józef Wincenty urodził się 26 marca 1842 roku w Brzeziu - dwa dni później w kościele w Brzeziu odbył się jego chrzest, a rodzicami chrzestnymi zostali: Józef Falkiewicz (brat Ludwika) i Tekla Awrocka (Owacka, Owrocka).
W opracowaniu książkowych, kilka lat wcześniej pisałem:
.......Przekazy rodzinne jako
najstarszego z Falkiewiczów wymieniają Józefa i jego żonę
Rozalię z Weisów. Małżeństwo to miało trójkę dzieci: Stefana
urodzonego w 1873 roku i dwie córki: Zofię ur. 1879 r. i Mariannę
ur. w roku 1881. Zofia wyszła za mąż za Makarego Mietlińskiego.
Po II wojnie światowej rodzina Mietlińskich wyjechała do Szczecina
gdzie m.in. prowadziła sklep z dewocjonaliami. Marianna wyszła za
mąż za Feliksa Bulińskiego. Mieszkali w Lesznie Wielkopolskim przy
rynku. Prowadzili tam sklep z materiałami, dywanami i firankami. Nas jednak najbardziej
interesuje Stefan, który ożenił się z Leokadią Eichinger.
Mamy więc troje dzieci Józefa Wincentego i Rozalii, teraz czas by te informacje skonfrontować z obecnym stanem wiedzy - jeszcze jedna uwaga odnośnie rodziny Weiss (Weis, Wajs, Weish - różna pisownia nazwisk); Rozalia była córką Józefa Weissa, wdowca ur. ok. 1804 roku i Joanny Hülbert (Hilbert) ur. ok. 1819 roku. Rodzina Weissów i Hilbertów wymieniana jest w metrykaliach Książa. Wynika z tego, że Józef Wincenty (ur. w Brzeziu k/Pleszewa) przeniósł się do Książa za sprawą swej żony Rozalii.
Wg przebadanych przeze mnie archiwaliów, Józef Wincenty i Rozalia Weiss ślub wzięli w 1868 roku w Książu Wielkopolskim, małżonkowie mieli wtedy po 26 lat.
W roku 1869 rodzi się ich córka Bronisława, a w roku 1875 syn, Roman. Niestety w roku 1877 oboje umierają, Roman miał wtedy 2 lata a Bronisława 8 lat. W tym samym roku rodzi się ich kolejna córka Zofia, a w roku 1880 Józefa Marianna. Brakuje nam wcześniej wspomnianego Stefana, którego aktu urodzenia nie udało mi się odnaleźć. Mam za to jego akt ślubu z 1897 roku z którego wynika, że miał 24 lat, Stefan więc urodził się w roku 1873. Przekazy rodzinne co do Stefana są dość precyzyjne (ur. 1873), co do Zofii i Marianny różnica wynosi 1 i 2 lata.
Józef Wincenty w dokumentach występuje najpierw jako piekarz, później jako mistrz piekarski.
Niestety w pamięci potomków nie zachowały się żadne historie związane z życiem Józefa i Rozalii. Rodzina z Książa (potomkowie Stefana) wspominała, że być może Józef był kilka lat w Ameryce, jednak trudno dziś ten fakt zweryfikować. Mam nadzieję, że być może zachowały się jakieś wspomnienia w rodzinach córek Józefa i Rozalii: Zofii i Marianny. Ostatnio udało mi się nawiązać kontakt z wnukiem Feliksa Bulińskiego i Marianny z d. Falkiewicz (pamiętanej w rodzinie Bulińskich jako Maria) - jest więc szansa na nowe fakty, które wzbogacą ten materiał.
W 1894 roku umiera Rozalia, a w roku 1896 Józef Wincenty.
Tłumaczenie aktu zgonu
Rozalii Falkiewicz
Książ, dnia 30 października 1894 rokuPrzed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj znany co do osoby czeladnik piekarski Stefan Falkiewicz, zamieszkały w Książu i zgłosił, że Rozalia Falkiewicz, lat 52, wyznania katolickiego, zamieszkała w Książu, urodzona w Książu, zamężna z mistrzem piekarskim Józefem Falkiewicz, córka tkacza Jana Weiss i jego żony Józefy z domu Hülbert, obojga zmarłych w Książu, w Książu zmarła dnia 30 października 1894 roku przed południem o godzinie drugiej i trzy kwadranse.
Zgłaszający wyjaśnił, że był obecny przy zgonie Rozalii Falkiewicz.
Przeczytano, zatwierdzono i podpisano
(-) Stefan Falkiewicz
Urzędnik Stanu Cywilnego
(-) podpis nieczytelny
odczytał i przetłumaczył Jerzy Drzymała
Tłumaczenie aktu
zgonu Józefa Falkiewicza
Książ Wielkopolski (USC) - akt zgonu, rok 1896, Joseph Falkiewicz (54 lat), rodzice:
Ludwig Falkiewicz, Magdalena Machowicz?, małżonek Rosalie
Weish
Książ, dnia 14. września 1896.Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj znany co do osoby piekarz Stefan Falkiewicz, zamieszkały w Książu i zawiadomił, że mistrz piekarski w wieku pięćdziesięciu czterech (54) lat, wyznania katolickiego, zamieszkały w Książu, urodzony w Brzeziu, powiat Pleszew, ożeniony ze zmarłą Rozalią z domu Weish, syn gospodarza Ludwika Falkiewicza i jego żony Magdaleny Machowicz z Jaraczewa, zmarł dnia czternastego września roku tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego szóstego po południu o godzinie czwartej. Zgłaszający wyjaśnił, że było obecny przy zgonie.
Przeczytano, przyjęto i podpisano
(-)Stefan Falkiewicz
Urzędnik stanu cywilnego
(-)Schmolke
Potwierdza się zgodność z rejestrem głównym
Książ, dnia 15 września 1896
Urzędnik stanu cywilnego
(-)Schmolke
Zgodność odpisu z rejestrem pobocznym USC w Książu powiecie śremskim
Poświadczam
Książ, 25 października 1948.
(-)Knaszyńska
odczytał i przetłumaczył Jerzy Drzymała
Fragment aktu zgonu Józefa Falkiewicza z 1896 roku. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze publikowane będą po zatwierdzeniu.