W kościele w Lenartowicach w 1801 roku ślub wzięli Jan Falkiewicz i Brygitta Wróblewska. Najprawdopodobniej (zgodnie ze zwyczajem, że ślub odbywa się w parafii panny młodej) wieś Lenartowice była rodzinną wsią Brygitty. W młynie Przepadło(a) w 1812 roku urodził się ich syn Ludwik.
Fragment ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, z 1880 roku. |
Brzezie natomiast uznać można za rodzinną wieś Jana Falkiewicza. Przemawia za tym kilka faktów. Jan w latach 1821-1841 dziesięciokrotnie był ojcem chrzestnym w Brzeziu, co świadczy, że nie tylko był bardzo szanowanym obywatelem ale też mocno zżytym z mieszkańcami wsi Brzezie. Metrykalia dotyczące Brzezia wspominają też innych Falkiewiczów więc rodzina ta nie tylko była zakorzeniona w tej okolicy ale też mocno rozrodzona. W Brzeziu też swą posługę duszpasterską pełnił ksiądz Makary Falkiewicz, który mógł być bratem lub bliskim kuzynem Jana. W tej wsi mieszkał w latach 40-tych XIX wieku syn Jana - Ludwik Falkiewicz i tu właśnie rodzą się jego dzieci.
Fragment ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, z 1880 roku. |
Barokowy kościół pw. Rozesłania Apostołów z 1789 roku ufundowany przez sędziego ziemskiego Andrzeja Bogdańskiego z Kalisza w miejscu poprzedniej drewnianej świątyni. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze publikowane będą po zatwierdzeniu.